В Украине катастрофическая ситуация с рождаемостью, но в некоторых городах и селах все неплохо. Где в стране прирост населения
Народжують вдвічі менше, ніж в часи Голодомору
Держстат оприлюднив підсумкову демографічну статистику за 2018 рік. За офіційними даними, в Україні народилося 336 000 немовлят. І це — мало. Дуже мало! Це — найменший показник за всю історію демографічної статистики в Україні (розрахунок народжуваності на українських землях проводиться з 1861 року з невеликими перервами на Першу та Другу Світові війни). Більше дітей народжувалося і в середині XIX сторіччя, коли населення на території сучасної України складало лише 15 млн осіб, і в часи Голодомору, коли показники смертності зростали вшестеро.
Нещодавно Держстат опублікував невтішні демографічні підсумки 2018 року. Чому вони жахливі, можна почитати тут. Попри це, в Україні залишаються регіони, в яких спостерігається приріст населення.
Де зростає населення?
В цілому населення України у 2018 році скоротилося на 233 202 особи. Додатній приріст населення по облостях зафіксований лише в Києві та Київській області. Однак на рівні міст та районів можемо побачити позитивні тенденції також і в інших регіонах.
![](https://wordpress-312122-956182.cloudwaysapps.com/wp-content/uploads/2019/03/Screenshot_1-1.png)
Примітки. 1. Дані про динаміку населення в Донецькій та Луганській областях публікуються без деталізації по районах та містах обласного значення. 2. Дані про динаміку населення АР Крим та міста Севастополя вказано на основі інформації окупаційних адміністрацій.
![](https://wordpress-312122-956182.cloudwaysapps.com/wp-content/uploads/2019/03/Screenshot_2-1.png)
Збільшується населення переважно в великих містах та їх околицях. Так, у минулому році зросло населення Києва, Одеси, Чернівців, Рівного, Ужгорода та їх найближчих передмість. Крім того, населення околиць Львова, Полтави, Житомира та Вінниці зростає попри негативну динаміку власне в обласних центрах.
Водночас Хмельницький та Тернопіль стали єдиними містами з додатнім приростом у своїх областях. Єдиним районом з додатнім приростом в східній частині України став Полтавський. Згідно з даними окупаційної адміністрації, збільшилося також населення Севастополя.
Варто звернути увагу також на міста та райони з найшвидшими темпами приросту населення. Бачимо цікаву картину: на трьох перших місцях за цим показником розташувалися західні передмістя столиці — міста Ірпінь, Буча та Києво-Святошинський район Київської області. В усіх інших околицях Києва також зафіксовано додатній приріст.
Чому зростає населення?
Населення міст та районів може збільшуватися з таких причин:
– Природний приріст (перевищення народжуваності над смертністю)
– Міграційний приріст (перевищення кількості прибулих над кількістю вибулих)
– Зміна адміністративних кордонів (включення або виключення територій, на яких проживає частина населення)
– Поєднання зазначених вище факторів.
Втім, в абсолютній більшості випадків основною причиною збільшення населення в українських містах є міграційний приріст, тобто переселення мешканців з інших регіонів у міста з кращими умовами для життя — житловою і транспортною інфраструктурою, наявністю гідно оплачуваної роботи тощо.
![](https://wordpress-312122-956182.cloudwaysapps.com/wp-content/uploads/2019/03/Screenshot_3.png)
Але попри демографічну кризу, в Україні лишаються міста та райони з додатнім природним приростом населення, де народжуваність, хоч і не набагато, але перевищує смертність.
Зокрема, така тенденція традиційно спостерігаєтья на півночі Рівненської області. Першість зберігає Рокитнівський район, де на 100 померлих припадає 183 новонароджених. У 2017 році тамтешнє село Глинне навіть назване обасним управлінням юстиції європейським рекордсменом з народжуваності. Велику роль у бебі-бумі відіграє протестантська громада, але й інші мешканці села намагаються не відставати. В результаті три чверті родин села є багатодітними. В одній з них нещодавно народилася дев’ятнадцята дитина (мати-героїня, до речі, в свої 45 років має вже 13 онуків).
![](https://wordpress-312122-956182.cloudwaysapps.com/wp-content/uploads/2019/03/Screenshot_4.png)
На відміну від багатьох інших країн, в Україні економічне зростання стимулює покращення демографічних показників, і навпаки — кризи призводять до стрімких втрат населення. Так, в останню чверть сторіччя найменше скорочення населення Україна мала у 2013 році, коли ВВП сягнув $183 млрд, а найбільші — у 2001 році, через рік після досягнення цим показником мінімуму за часи незалежності — $31 млрд.
Кореляцією добробуту та приросту населення з певними особливостями помічаємо і в регіональному розрізі. Так, обидва регіони з додатнім приростом населення (нагадаю — Київ та область) — у трійці за показником середньої заробітної плати. В другій за рівнем зарплат Донецькій області спостерігається скорочення населення, проте в регіоні, який найбільше страждає від російської агресії, годі й очікувати іншого.
Шлях до до відновлення населення України лежить значною мірою в економічній площині. Гіднй рівень життя і впевненість громадян України у завтрашньому дні можуть поліпшити демографічну ситуацію навіть без додаткових соціальних стимулів.